JOOBLEMuscle-fitnessFischerfarlinClub kennyADKKoala cafeStrolleringTongosweetmilk
Crystal Bohemia,a.s. Ceny F.FilipovskéhoRecingexpoSkokan roku F1TH AUTOWho works in F1Od maminky.cz AlbatrosZahrádkaRespekt k poroduFEEOO

BIOPOTRAVINY A POTRAVINY PRO SPECIÁLNÍ STRAVOVACÍ POTŘEBY

Co jsou to biopotraviny

  Biopotraviny nebo bioprodukty jsou výsledkem ekologického zemědělství. V Evropě jsou hlavní zásady biozemědělství stanoveny Evropskou unií, ale každá země je ještě může v daném rámci individuálně upravit.  

Ekologické zemědělství - šetrné k přírodě i našemu zdraví V České republice je v konvenčním zemědělství povoleno používat více než 300 syntetických pesticidů. Jejich zbytky mohou být obsaženy v ovoci, zelenině ale i v dětské výživě. Tímto způsobem se dostávají do potravinového řetězce a dochází k jejich hromadění v životním prostředí. U potravin vyrobených v rámci ekologického zemědělství se riziko výskytu zbytků pesticidů snižuje a biopotraviny mají oproti svým běžným protějškům nižší obsah dusitanů.   V ekologickém hospodaření se nepoužívají chemické látky k hnojení půdy či postřiku rostlin (až na přesně definované výjimky) a nevyužívají se ani geneticky modifikované rostliny. Ekologické zemědělství a chovatelství však neznamená jen výsledné produkty bez chemie, ale je také mnohem šetrnější k půdě, krajině i životnímu prostředí. Půda je obdělávána podle zásad tradičního hospodaření, regeneruje se osevem meziplodin nebo přihnojováním přirozenými hnojivy. Zvířata žijí v  prostředí bez stresu s možností přirozeného pohybu a kontaktu mezi sebou. Krmí se biokrmivy a nejsou preventivně ošetřována antibiotiky ani hormonálními přípravky. Jejich maso je tudíž kvalitní, bezstresové a bez zbytků různých umělých chemikálií.  

 

Od roku 2006 nabízí v České republice společnost SPAR ČOS  pod privátní značkou SPAR Natur*pur chutné, kvalitní, čerstvé a především zdravé potraviny odpovídající všem zásadám bio. Zákazníci mohou vybírat z širokého sortimentu biopotravin: ·  Mléčné výrobky - nabídka zahrnuje mléko, tvaroh, zakysanou smetanu a přírodní a ochucené jogurty a jogurtové nápoje a řadu balených i vážených sýrů nejvyšší kvality. ·  Ovoce a zelenina - jsou původem z ekofarem z celého světa. Produkty, které je možné pěstovat v tuzemsku, pocházejí od českého dodavatele, Ekofarmy Deblín. Samozřejmostí je, že při jejich pěstování nejsou používány chemicko-syntetické pesticidy, ani zásahy genetického inženýrství. ·  Těstoviny a rýže - neopakovatelná chuť SPAR Natur*pur těstovin je dána výrobou z čistě přírodních surovin - nejlepší tvrdé pšenice a vody z horských pramenů. Dopřát si můžete například spaghetti, fussilli a penne a další těstoviny v kvalitě bio nebo přírodní bio rýži, rýži Parboiled nebo Basmati. ·  Suché plody, müsli a racio - zahrnuje širokou nabídku sušeného ovoce a ořechů, různé druhy müsli, müsli tyčinek a racio chlebíčků. ·  Uzeniny - jsou vyrobené z kvalitního, měkkého a šťavnatého masa, jehož předpokladem je ekologický způsob chovu zvířat. Skvělé jsou například frankfurtské párky, pečeně, paštika nebo šunka. ·  Oleje a octy - jsou vhodné pro teplou i studenou kuchyni. Sortiment zahrnuje jablečný ocet, ocet balsamico, olivový olej a oblíbený olej z dýňových semínek. ·  Nápoje - jsou zpracovávány výhradně z biozeleniny a bioovoce. K jejich případnému doslazování je používán pouze nerafinovaný cukr. Značka Natur*pur nabízí ale také například bio sójový nápoj s kalciem. ·  Čaj a káva - kvalitní čaje a stoprocentní arabica, pěstovaná na kontrolovaných biofarmách. ·  Potraviny denní spotřeby - zahrnují širokou nabídku, například třtinový cukr, ovocné pomazánky nebo bio vejce, která pocházejí od slepic chovaných výhradně na biofarmách, krmených biostravou a s dostatkem místa pro snůšku.  

Mezi nejoblíbenější výrobky řady SPAR Natur*pur patří například Natur*pur bio vejce, Natur*pur sirup malina, Natur*pur olej dýňový z dýňových jader, Natur*pur bio salám extra nebo Natur*pur jogurt bílý.                                                                              

  Biopotraviny neznamenají jen zdravější život, ale také šetrné chování k životnímu prostředí. Proto se SPAR ČOS, pokud je to možné, snaží vybírat české dodavatele, aby biopotraviny k zákazníkovi nemusely cestovat z daleka a nezatěžovaly zbytečně životní prostředí. Zároveň se tak SPAR ČOS snaží podporovat a nabízet produkty především českých farem.  

Příkladem nabídky Intersparu v segmentu biopotravin je také spolupráce s českou rodinnou Ekofarmou Deblín, která začala v listopadu 2011. V prodejnách SPAR ČOS najdete v nabídce BIO zeleniny mrkev, cibuli, brambory, cuketu, rajčata cherry a česnek. Z BIO ovoce pak jablka, hrušky, kiwi, pomeranče a banány.   Dalším příkladem spolupráce je nabídka biomasa. V současné době mohou zákazníci zakoupit ve vybraných hypermarketech Interspar přes deset druhů bio hovězího masa od českého dodavatele Zvěřina CZ a také sedm druhů bio Angus hovězího masa a biokuře vcelku od českého dodavatele Biopark.